Kültürel Miras-1-

  / Kültürel Miras-1-
Kültürel Miras-1-

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal varlıkları dünyaya tanıtmak, toplumda söz konusu evrensel mirasa sahip çıkacak bilinci oluşturmak ve çeşitli sebeplerle bozulan, yok olan kültürel ve doğal değerlerin yaşatılması için gerekli işbirliğini sağlamak amacıyla UNESCO’nun 17 Ekim – 21 Kasım 1972 tarihleri arasında Paris’te toplanan 17. Genel Konferansı kapsamında, 16 Kasım 1972 tarihinde “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme” kabul edilmiştir.
Uluslararası önem taşıyan ve bu nedenle takdire ve korunmaya değer doğal oluşumlara, anıtlara ve sitelere “Dünya Mirası” statüsü tanınmaktadır. Sözleşmeyi kabul eden üye devletlerin UNESCO’ya başvurusuyla başlayan ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) ve Uluslararası Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) uzmanlarının başvuruları değerlendirmesi sonunda tamamlanan bir işlem dizisinden sonra aday varlıklar Dünya Miras Komitesinin kararı doğrultusunda bu statüyü kazanmaktadır.
2017 yılı itibariyle Dünya genelinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı 1073 kültürel ve doğal varlık bulunmakta olup bunların 832 tanesi kültürel, 206 tanesi doğal, 35 tanesi ise karma ( kültürel/doğal ) varlıktır.

Türkiye’den listeye giren varlıklar ise;

Kültürel
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası
İstanbul
Hattuşa – Hitit Başkenti
Nemrut Dağı
Xanthos – letoon
Safranbolu Şehri
Troya Antik Kenti
Selimiye Camii ve Külliyesi
Çatalhöyük Neolitik Kenti
Bergama Çok Kapsamlı Kültürel ve Peyzaj Alanı
Bursa ve Cumalıkızık
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçesi
Efes
Ani Arkeolojik Alanı
Afrodisias

Karma
Göreme Milli Parkı
Pamukkale – Hierapolis

İSÜ ÖĞRENCİ MERKEZİ

İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul, 34010
Telefon: 0850 283 66 37
Fax: 0212 481 36 88
Eposta: ogrencimerkezi@istinye.edu.tr

Mlpcare Medicalpark Liv Hospital VM Medicalpark